1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Kaczeńce
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Owadzi mikrokosmos

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Rodzinny Park Przygód i Edukacji Górecznik , Rodzinny Park Przygód Górecznik w Antoninie
 0/5
 
Zdjęcia wybranych figur owadów, jakie znajdziecie w Rodzinnym Parku Przygód i Edukacji Górecznik oraz niektóre opisy owadów wykorzystywane podczas zajęć.


OSA POSPOLITA - Vespula vulgaris i inne błonkówki
Odżywiają się wyciekającymi sokami drzew, spadzią, nektarem kwiatów, chętnie zaglądają do domostw ludzkich, gdzie dobierają się do owoców, dżemów i mięsa. Larwy karmią upolowanymi owadami.  Ugryzienie nie jest groźne, jeśli nie jesteś uczulony.

Zimę przeżywają tylko królowe. Zakładają one gniazda, które robią z gliny, włókien roślinnych, kory drzew, zeschłych liści, mchu i śliny i tam składają jaja. Same karmią potomstwo motylami  i innymi owadami uprzednio nadtrawionymi śliną. Gdy larwy przepoczwarzą się powstają pierwsze robotnice. Gniazdo rozbudowuje się. Z kolejnych jaj powstają larwy, a potem z nich samce i robotnice oraz nowe królowe. Gniazda strzegą „strażnicy”, którzy wpuszczają do środka tylko swoich sprawdzając czułkami. W razie nadejścia intruza wydają dźwięki za pomocą trzepotu skrzydeł ostrzegając robotnice.

STONKA – Leptinotarsa decemlineata
Kto ziemniaków liście tak ze smakiem zjada,
Że go nie lubimy – każdy o tym gada!
Niech chodzi w piżamie – nikt jej pospać nie da -
Kto ziemniakom szkodzi – tego zwalczać trzeba.

Pochodzi ze stanu Kolorado w Ameryce Północnej, gdzie była nielicznym owadem. Ale kiedy dotarła tam uprawa ziemniaków stonka rozprzestrzeniła się aż do wybrzeży Atlantyku, skąd przypłynęła do Europy na statkach kupców. W Polsce jest już siedemdziesiąt lat. Osobniki dorosłe i larwy podgryzają liście ziemniaka.

SKOREK POSPOLITY – Lucanus cervus
Żyje pod kamieniami, gdzie wysysa korzenie różnych roślin. To mit, ze ten owad, popularnie nazywany szczypawicą, lub uszolem, czy zausznikiem tylko czeka na to, by przeciąć nam błonę bębenkową w uchu. Owad lubi ciemne i ciasne kryjówki, ale – choć jest wszystkożerny – nie gustuje w ludzkiej błonie bębenkowej. W hodowli potrafi upolować muszkę owocówkę i szczypcami chwyta ofiarę. I jeszcze ciekawostki – skorek ma skrzydła, choć rzadko lata. Za to potrafi szybko biegać. W obliczu niebezpieczeństwa skorki grupują się i zastygają w bezruchu, pojedynczy osobnik zaatakowany wydziela woń kwasu siarkowego.

 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
LICENCJA
Materiały w tym zasobie udostępnione zostają na licencji:
Uznanie Autorstwa (ang.Attribution (BY))
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy.
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta
Krajobrazy DB
  3. Łąka
Atrakcje DB

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij