BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Bocian czarny

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Magdalena Berezowska , Fundacja EkoRozwoju
 0/5
Krewniak bociana białego unikający ludzi i występujący w starych podmokłych lasach.


Ubarwienie bociana czarnego jest czarne z metalicznym połyskiem, a jego brzuch jest biały. Dziób, naga skóra wokół oczu i nogi są czerwone. Długość ciała sięga metra.

Ten gatunek w odróżnieniu od jego krewniaka bociana białego uważany jest za skrytego ptaka leśnego, raczej unikającego kontaktów z człowiekiem. Ostatnio jednak zaobserwowano, że jego zwyczaje ulegają zmianie, ponieważ coraz częściej można go spotkać gniazdującego w bliskim sąsiedztwie osad ludzkich, nawet w niewielkich lasach. Zwykle preferuje wilgotne lasy, ale nie unika siedlisk suchych, jeśli w pobliżu znajdzie odpowiednie żerowisko. Żeruje zarówno na śródleśnych ciekach i bagienkach, jak i na położonych blisko lasów stawach rybnych. W Dolinie Baryczy występuje dość liczna populacja, licząca co najmniej 20 par lęgowych. Obserwować go można w takich miejscach jak Stawno, Potasznia, Krośnice wraz z przylegającymi lasami, kompleksach leśnych wokół Milicza, Żmigrodu i Sośnia.

Bocian czarny dawniej był bardzo rzadkim ptakiem. Obecnie dzięki ścisłej ochronie jego liczebność nie tylko ustabilizowała się, ale nawet nieznacznie wzrosła. Miejsca lęgów są objęte ochroną strefową.

Jest gatunkiem chronionym, wymienionym w Dyrektywie Ptasiej, zagrożonym utratą podmokłych siedlisk lęgowych i żerowiskowych.

Inne informacje o miejscach i czasie występowania bociana czarnego, jego siedlisku, gnieździe, lęgu, preferowanym pokarmie i wędrówkach są dostępne na stronach:

www.ptaki.info

www.barycz.pl

Autor zdjęcia: Mateusz Matysiak, ptaki.info.pl

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta
Krajobrazy DB

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij