BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Gęgawa

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Magdalena Berezowska , Fundacja EkoRozwoju
 0/5
Jedyny rodzimy gatunek gęsi lęgowy w Polsce, przodek gęsi domowej.


Cechami wyróżniającymi gęgawę w porównaniu do pokrewnych gatunków są srebrzyste skrzydła i dźwięczne gęganie, bardzo podobne do głosu gęsi domowej, która wywodzi się od gęgawy. Jest jedyną spośród europejskich gęsi lęgowych obecną na terenie Polski. Gęgawy tworzą pary na całe życie. Po lęgach odbywają pierzenie i wówczas wymieniają jednocześnie wszystkie lotki, tracąc zdolność do lotu. Więź rodzinna utrzymywana jest aż do wędrówki.

Gęgawa zasiedla wszelkie miejsca, zapewniające jej bezpieczne miejsca gniazdowe, czyli zwykle trzcinowe wyspy i zatoki oraz zarośnięte pryzmy. Ptak ten jest jednym z najbardziej charakterystycznych ptasich elementów Doliny Baryczy. Obecnie w Dolinie Baryczy gniazduje około 400 par gęgaw, co stanowi około 20%  populacji w Polsce. Na przelotach na stawach zatrzymuje się do 6 tysięcy ptaków. Zdecydowanie najliczniejsza populacja zasiedla kompleks Stawno. Gęgawy liczne są też na stawach pod Radziądzem, Krośnicami, Trzcielinami, Potasznią, Bartnikami czy Niezgodą.

Gęgawa należy do gatunków łownych, wymienionych w Dyrektywie ptasiej

Ze szczegółowymi informacjami o miejscach i czasie występowania, siedlisku, gnieździe, lęgu, preferowanym pokarmie i wędrówkach gęgawy można zapoznać się na stronach:


www.ptaki.info

www.barycz.pl


Autor zdjęcia: Łukasz Talaga, ptaki.info.pl

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta
Krajobrazy DB
  5. Staw

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij