1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
motyl
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Derkacz

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Magdalena Berezowska , Fundacja EkoRozwoju
 0/5
 
Niezwykle skryty mały ptak łąk, zdradzający swoją obecność niemal wyłącznie charakterystycznym donośnym głosem.


Derkacz jest nieco mniejszy od kuropatwy. Wierzch jego ciała jest brunatny z beżowym łuskowanym wzorem, spód - szary i płowy. Brzuch i boki ciała są rdzawo-białawe pręgowane, skrzydła - brązowordzawe. Dziób ma krótki i mocny.

Prowadzi bardzo skryty tryb życia i praktycznie nigdy nie pojawia się na odsłoniętym terenie. Swą obecność zdradza donośnym, dwusylabowym głosem „krrek-krrek”, który można usłyszeć zarówno w dzień, jak i w nocy a od którego pochodzi nazwa naukowa tego gatunku.

Do połowy XX wieku derkacz był licznym ptakiem lęgowym terenów otwartych Doliny Baryczy. Potem na skutek osuszania mokradeł i zamiany łąk na pola uprawne jego liczebność dramatycznie spadła. Na szczęście w Polsce w odpowiednich biotopach występuje jeszcze stosunkowo licznie. Obecnie nadbarycka populacja derkacza liczy około 30 terytorialnych samców, rozmieszczonych nieregularnie. W Dolinie Baryczy obserwować go można w takich miejscach jak: Ruskie Łąki, Polder Jamnik, łąki koło stawów Niezgoda, łąki nad Baryczą między Miliczem i Sułowem, Łąki Odolanowskie.

Derkacz jest gatunkiem chronionym, wymienionym w Dyrektywie Ptasiej i zagrożonym utratą siedlisk w wyniku przesuszenia łąk i dolin rzecznych oraz mechanizację sianokosów.

 

Inne informacje o miejscach i czasie występowania derkacza, jego siedlisku, gnieździe, lęgu, preferowanym pokarmie i wędrówkach są dostępne na stronach:

www.ptaki.info

www.barycz.pl


Autor zdjęcia: Cezary Korkosz, ptaki.info.pl

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta
Krajobrazy DB
  3. Łąka

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij