1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Opinia rodzica jest ważna  
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Dudek

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Magdalena Berezowska , Fundacja EkoRozwoju
 0/5
 
Barwny ptak z rzędu kraskowych, o charakterystycznym rozkładanym czubie.


Dudek jest jednym z najoryginalniejszych polskich ptaków. Posiada ubarwienie gliniasto-pomarańczowe. Grzbiet i skrzydła ma czarno-białe pręgowane, ogon czarny z białą przepaską. Pstre ubarwienie jest szczególnie rzucające się w oczy u ptaka w locie, gdy wygląda jak ogromny motyl. Głowa dudka ozdobiona jest długim ruchliwym czubem z czarno zakończonych piór, który rozpościera wachlarzowato w chwilach zaniepokojenia. Długi dziób służy do wyszukiwania zdobyczy w ziemi. Odzywa się donośnym, niskim "upupup". Młode osobniki w gnieździe by przegonić intruza posługują się niezwykłą bronią w postaci cuchnącej cieczy wystrzykiwanej w kierunku wroga.

Wcześniej gatunek tego ptaka był powszechnie spotykany w Polsce. W ostatnich dziesięcioleciach ze względu na intensyfikację rolnictwa znacznie zmniejszył liczebność (zwłaszcza w zachodniej Polsce). Ptak ten najchętniej zamieszkuje luźno zadrzewione tereny łąkowe, często w dolinach rzecznych. Wymaga obecności alei lub chociaż pojedynczych starych dziuplastych drzew. Taki krajobraz zachował się w Dolinie Baryczy, więc występuje tu dość liczna jak na warunki zachodniej Polski populacja licząca około 30 par lęgowych. W Dolinie obserwować go można w okolicach Rudy Sułowskiej, Niezgody, Jamnika, Marchwisk, Skoroszowa.

Dudek jest gatunkiem chronionym, wymienionym w Dyrektywie Ptasiej, zagrożonym utratą siedlisk w wyniku usuwania dziuplastych drzew, zarastania pastwisk i łąk po zaprzestaniu wypasu oraz niszczenia owadów środkami chemicznymi.

 

Więcej informacji o preferencjach w zakresie siedlisk lęgowych i żerowiskowych tego ptaka i inne wiadomości pomocne dla jego obserwacji można znaleźć na stronach:


www.ptaki.info.pl

www.barycz.pl


Autor zdjęcia: Paweł Wacławik, ptaki.info.pl

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta
Krajobrazy DB
  3. Łąka

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij