1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Bąk
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Gęś białoczelna

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Magdalena Berezowska , Fundacja EkoRozwoju
 0/5
 
Gatunek północnej gęsi, spotykany w Dolinie Baryczy zwykle w mieszanych stadach z liczniejszą gęsią zbożową.


Gęś białoczelna jest nieco mniejsza od gęsi zbożowej i gęgawy (długość jej ciała wynosi około 70 cm). Ubarwiona podobnie do gęsi zbożowej. Jej cechami charakterystycznymi jest biała plama na czole wokół nasady dziobu oraz czarne poprzeczne pasy różnej grubości na brzuchu dobrze widoczne zwłaszcza podczas lotu. Dziób ma różowy z białym paznokciem. Młode osobniki nie posiadają jeszcze białej plamy na czole, a dziób jest ciemno przybrudzony.

Pod względem miejsc gdzie występuje, trybu życia i charakteru wędrówek gatunek podobny do pokrewnej gęsi zbożowej, z którą często tworzy mieszane stada.

Gęś białoczelna może być najliczniejszą z gęsi w okresowych rozlewiskach Baryczy na Łąkach Odolanowskich. Większe skupienia tego gatunku można również obserwować w tych samych miejscach co gęś zbożową, a więc w kompleksach Stawno, Radziądz, Jamnik i Potasznia.

Gęś białoczelna jest ptakiem łownym; wymienionym w Dyrektywie Ptasiej; lokalnie jest przedmiotem intensywnych polowań.

 

Szczegółowe informacje o lęgu, wędrówkach, pokarmie, ochronie gęsi białoczelnej zamieszczone są na stronach:


www.ptaki.info.pl

www.barycz.pl


Autor zdjęcia: Cezary Korkosz, ptaki.info.pl

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta
Krajobrazy DB
  5. Staw

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij