1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Przebiśniegi
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Kozioróg dębosz

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo)


Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo)

 

Opis: Drugi największy owad w Polsce. Długość nierzadko przekracza 50 mm. Ciało dość masywne, smukłe, zwężające się ku odwłokowi. Barwa czarna, o metalicznym połysku. Pokrywy na końcach niekiedy czerwono-brunatne o ciemno wiśniowym odcieniu. Czułki u samic długości ciała, u samców do dwóch razy dłuższe. Silne żuwaczki. Jaja wydłużone, około 4 mm długie i do 2 mm szerokie, owalne, mlecznożółte. Larwa miękka, lekko grzbietobrzusznie spłaszczona o kremowej barwie, do 100 mm długości.

 

Występowanie: Związany głównie z dębem szypułkowym, rzadziej z dębem bezszypułkowym. Najczęstsze siedliska w dorzeczu rzek, alejach dębowych, starych parkach – nawet w miastach, na skrajach lasów o ekspozycji południowej. W Dolinie Baryczy znany od dawna, częsty zwłaszcza w alejach dębowych wzdłuż stawów i dróg.

 

Tryb życia: Przez znaczą część cyklu w formie larwy o skrytym trybie życia, żerującej wewnątrz drzewa. Dorosły osobnik żyje krótko. Żywi się sporadycznie nektarem kwiatów i sokiem wypływającym z ran drzew. Aktywność podczas ciepłych, słonecznych dni zwiększa się o zmierzchu, zwłaszcza w parne, przedburzowe wieczory. Lot powolny i ociężały, słyszalny w postaci brzęczenia o niskim tonie. W razie zaniepokojenia szybko ucieka lub spada z drzewa, udając martwego.

 

Rozmnażanie: Ksylofag żeruje wewnątrz ponad 100-letnich zdrowych i zamierających dębów. Ze złożonych na powierzchni kory jaj – w okresie rójki przypadającej głównie na okres od czerwca do końca lipca – wylęgają się larwy, które wgryzają się w głąb drzewa. Po okresie żeru – trwającym od 3 do 5 lat – na jesień larwa formuję kolebkę poczwarkową, gdzie przeobraża się w formę dorosłą. Dojrzałe osobniki wygryzają się pod koniec ciepłej wiosny, pozostawiając charakterystyczne owalne żery. Następnie przystępują do rójki. 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij