1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Bocian
dla kogo?
Przebiśniegi
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Nartnik duży

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Nartnik duży (Gerris lacustris)


Nartnik duży (Gerris lacustris)

 

Opis: Pospolity gatunek pluskwiaka nadwodnego. Osiąga wielkość 8-10 mm. Cechą wyróżniającą są odnóża nartników pokryte nie zwilżalnymi włoskami, umożliwiającymi bieganie po wodzie. Polska nazwa związana jest ze sposobem poruszania się – podobnym do ruchu wykonywanego podczas używania nart.

 

Występowanie: Spotkać go można w miejscach zacisznych, na powierzchni różnego rodzaju wód stojących. Zasiedla również wolno płynące rzeki, ale tylko w miejscach, gdzie woda jest spowalniana, np. przez korzenie drzew czy pnie i gałęzie, które powodują tworzenie się różnych zatoczek i płycizn, z wyrastającą nad powierzchnię roślinnością wodną. Nierzadko pojawia się także na większych oczkach wodnych, a nawet na kałużach. Powszechny na naturalnie bogatym w płytkie akweny wodne terenie Doliny Baryczy

 

Tryb życia: Aktywny zwłaszcza w pogodne dni. Podczas deszczu szuka schronień, gdyż spadająca kropla może nartnika zatopić. Tkwiąc w bezruchu, wyczuwa nawet najczulsze drgania wody spowodowane wpadnięciem owada. Zbliża się szybko do ofiary i wbija w nią kłujkę, którą wysysa płyny jamy ciała. Żywi się głównie komarami, muchami, ale także każdym innym owadem, który wpadnie do wody.

 

Rozmnażanie: Wiosną z odrętwienia budzą się dorosłe osobniki i przystępują do rozmnażania. Po czym giną. Ze złożonych przez samicę jaj wylegają się młode osobniki będące miniaturową kopią dorosłych, pozbawione jedynie skrzydeł. Następnie kilka razy linieją. W naszych warunkach klimatycznych zachodzą dwa cykle. Pierwsze pokolenie nie jest lotne. Drugie zaś posiada zdolność lotu; zimuje. 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij