1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Ssaczy quiz jeleń
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Jesiotr zachodni

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Jesiotr zachodni (Acipenser sturio)


Jesiotr zachodni (Acipenser sturio) 

 

Opis: charakterystyczny gatunek ryby posiadającej rząd regularnych stożków na grzbiecie, geometryczne wzory na bokach ciała oraz niesymetryczną płetwę ogonową. Wydłużony, ryjkowaty pysk z wąsikami. Osiąga długość do 3-4 metrów przy masie do rekordowych 300 kg.

 

Występowanie: ze znanych trzech gatunków jesiotrów: największego zachodniego, bałtyckiego i najmniejszego ostronosego, wszystkie uznane są za zanikłe w swoim środowisku naturalnym na terenie Polski. Przyczyniło się do tego zanieczyszczenie wód i nadmierny odłów. Prowadzone są próby przywrócenia jesiotra do naszych wód.

 

Tryb życia: aktywnie wyszukujący w dnie pożywienia drapieżnik. Żywi się mięczakami, larwami owadów, skorupiakami i małymi rybami.

 

Rozmnażanie: tarła odbywają się co 2-6 lat. Dojrzałość płciową osiągają późno. Samice w 5.-10. roku życia, a samce między 11. a 34. Ikra składana jest w wykopanych w żwirze jamkach w liczbie 400 000 – 2 500 000 jaj. Młode osobniki po około 3 latach spływają w dół rzeki do morza, skąd powrócą na tarło jako osobniki dorosłe.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij