1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Jesienne liście
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Karaś

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Karaś złocisty (Carassius auratus auratus)


Karaś złocisty (Carassius auratus auratus)

 

Opis: słodkowodna ryba silnie spłaszczona bocznie. Osiąga długość do 15–35 cm
przy masie ciała do 1,5 kg. Wypukły grzbiet i brzuch. Długa płetwa grzbietowa. Na trzonie ogona znajduje się charakterystyczna, ciemna plama. Barwa ciała brązowo-żółta. Oprócz rodzimego gatunku karasia złocistego występuje również pochodzący z Chin karaś srebrzysty.

 

Występowanie: nagrzane i zarośnięte wody stojące, zwłaszcza starorzecza. Wyjątkowo odporny na niedostatek tlenu w wodzie, co umożliwia mu przebywanie nawet w bagnistych jeziorach. Preferuje muliste dna. Żywi się wodnymi bezkręgowcami. Powszechnie spotykany w rzekach Doliny Baryczy.

 

Tryb życia: aktywny za dnia. W słoneczne dni wygrzewa się pod lustrem wodnym. Zaprzestaje żerować w okresie chłodnej pogody. Zimuje zagrzebany w mule.


Rozmnażanie: tarło przypada na okres od maja do lipca. Wybierane są porośnięte brzegi wód. Samica składa około 150 000 jaj. Narybek osiąga dojrzałość płciową w 3-4 roku życia.  

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij