1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Pod lupą
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Lin

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Lin (Tinca tinca)


Lin (Tinca tinca)

 

Opis: ryba o krępym tułowiu, łagodnie zaokrąglone kontury ciała. Łuska drobna, pokryta grubą warstwą śluzu. Oczy stosunkowo małe, okrągłe o czerwonej tęczówce. Otwór gębowy poziomy, w jego kącikach po jednym krótkim i miękkim wąsiku. Ubarwienie w kolory ciepłe, od czarno-brązowego po złotawo-zielonkawy. Brzuch jasny. Dorasta do ponad 50 cm i osiąga masę ciała do 4 kg.

 

Występowanie: zazwyczaj wody płytkie, muliste i obficie porośnięte. Stawy, starorzecza, spokojne zatoki jezior i rzek. Spotykany w rzekach i stawach na terenie Doliny Baryczy.

 

Tryb życia: aktywność głównie dzienna zwiększa się podczas spokojnej, pochmurnej pogody. Młode osobniki żywią się planktonem, później pokarm stanowią robaki, ślimaki, larwy owadów, mięczaki, a także rośliny i ich na pół przegniłe części.

 

Rozmnażanie: tarło w połowie czerwca. Samica składa około 300 000 jaj przylepionych do roślin. Wzrost narybku wolny. Dojrzałość płciową osiąga w 3-4 roku życia. 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij