1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Żmija
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Sandacz

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Sandacz (Sander lucioperca)


Sandacz (Sander lucioperca)

 

Opis: spory słodkowodny drapieżnik. Tułów smukły, srebrzyście ubarwiony, z tygrysimi pręgami schodzącymi od ciemnego grzbietu w dół. Podwójna płetwa grzbietowa, pierwsza rozpięta na ostrych kolcach. Paszcza duża z zębami. Dorasta do 100–130 cm długości i 10–15 kg masy ciała.

 

Występowanie: preferuje wody stojące lub o wolnym nurcie. Akceptuje mętną, ale dobrze natlenioną wodę. Akweny o dnie twardym piaszczysto żwirowym. Łowiony przy ujściu Baryczy do Odry, jak również w stawach na terenie Doliny Baryczy.

 

Tryb życia: za dnia przy dnie, zwłaszcza w okolicy zagłębień i podwodnych przeszkód. W nocy przystępuje do aktywnego żeru, często podpływając ku powierzchni. Dobrze widzi w ciemności. Żywi się niewielkimi rybami, żabami, a czasem larwami owadów. Często długo goni zdobycz, płynąc charakterystycznym zygzakowatym torem i atakując ją z bliska.

 

Rozmnażanie: tarło odbywa się w kwietniu i w maju, zazwyczaj w płytkiej wodzie. W zbudowanym i strzeżonym przez samca prymitywnym gnieździe samica składa do 300 000 jaj. Ikra ma barwę jasnożółtą. Po około 10 dniach pojawiają się larwy. Narybek odżywia się planktonem. Dojrzałość płciową osiąga w 4. roku życia. 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij