1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Nad Stawem
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Sum

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Sum (Silurus glanis)


Sum (Silurus glanis)

 

Opis: największa drapieżna ryba słodkowodna żyjąca w Polsce. Osiąga długość do 2,5 metra przy masie ciała do ponad 100 kg. Kijankowaty kształt. Szeroka głowa z małymi oczami. Charakterystyczne dla sumów są dwa długie i cztery krótkie wąsy na dolnej szczęce. Paszcza szeroka z tarką drobnych zębów. Ciało bezłuskie, barwa od brązowego do szaroczarnego, brzuch jaśniejszy. Mała płetwa grzbietowa i długa odbytowa.

 

Występowanie: głównie jeziora, zbiorniki zaporowe, środkowe i dolne biegi rzek o dnie miękkim, mulastym o dużej ilości skrytek w postaci leżących konarów drzew i jam. Mniejsze osobniki spotykane w wolno płynących fragmentach Baryczy, zwłaszcza w miejscach łączenia się z Odrą.

 

Tryb życia: aktywność całodzienna wyraźnie wzrasta o zmierzchu i w nocy, gdy wypływa na żer. Żywi się dużymi organizmami wodnymi, rybami, ptakami wodnymi, małymi ssakami i żabami. Zimą, od grudnia do lutego, nie żeruje.

 

Rozmnażanie: tarło od maja do lipca. Preferowane są zarośnięte płycizny. Samica na oczyszczonym z roślin placu składa około 500 000 jaj. Młode osobniki przypominają kijanki. Długość życia szacuje się nawet na około 80 lat.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij