1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Opinia rodzica jest ważna  
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Szczupak

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Szczupak (Esox lucius)


Szczupak (Esox lucius)

 

Opis: jedna z większych ryb drapieżnych słodkowodnych w naszym kraju. Osiąga długość do 1,5 m i masę do około 10 kg (rzadko nawet do 20 kg). Tułów wydłużony, od głowy po nasadę ogona prawie jednakowo wysoki. Przesunięcie płetwy grzbietowej i odbytowej do tyłu.  Głowa płaska, zakończona dużą paszczą, wyposażoną w liczne szydełkowate zęby. Ubarwienie boków i grzbietu zielone z jasnożółtymi plamami. Płetwy czerwonawe.

 

Występowanie: przebywa w wodach słodkich, zarówno stojących i płynących, czasem w wysłodzonych strefach przybrzeżnych Bałtyku. Preferuje dużą ilość roślinności i miejsc, gdzie może zaczaić się na ofiarę. Żywi się głównie rybami, ale także żabami i innymi organizmami wodnymi. Spotykany w Baryczy zwłaszcza w głębszych i zarośniętych jej fragmentach.

 

Tryb życia: jako drapieżnik zazwyczaj oczekuje na ofiarę schowany w roślinności. Czasem aktywnie goni ławicę ryb. Aktywny cały dzień, większe osobniki również w nocy.

 

Rozmnażanie: do tarła przystępuje w marcu i kwietniu. Niezbędne są płycizny zalanych łąk i starorzeczy. Ikra przytwierdzania do roślinności w liczbie 40 000-45 000 na kilogram ciężaru ciała samicy. Młode szczupaki osiągają w pierwszym roku życia długość 15-30 cm. Dojrzewają płciowo jako 2-4-letnie okazy. 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij