1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Dolina Baryczy
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Dzik

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Łukasz Ryłko, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Dzik (Sus scrofa)


Dzik (Sus scrofa)

 

Opis: Duży ssak należący do parzystokopytnych. Przodek świni domowej. Krępa budowa ciała. Długość do 2 m. Krótka, gruba i muskularna szyja. Wysoko osadzone stojące uszy. Pysk w kształcie długiego ryja – przystosowany do poszukiwania pożywienia w ziemi. Skóra czarna, pokryta okrywą włosową z twardej i elastycznej szczeciny oraz gęstych włosów wełniastych. Ubarwienie zmienne – od czarnego po płowego. Samiec – odyniec, samica – locha, młody – warchlak.

 

Występowanie: Bardzo powszechny gatunek. Unika wyłącznie terenów otwartych i górskich. Zasiedla lasy liściaste i mieszane. Ze względu na swoją umiejętność adaptacyjną pojawia się blisko domostw, a nawet w miastach. W Dolinie Baryczy jego obecność poznać można po zruszanej, „zbuchtowanej” ziemi. Jesienią na polach korzysta z resztek po żniwach.

 

Tryb życia: Całodzienna aktywność zwiększa się wieczorem i w nocy. Pojedynczo lub grupami wyrusza poszukiwać pożywienia. Typowy wszystkożerca. Zjada żołędzie, orzeszki bukowe, dżdżownice, owady, gryzonie, rośliny, a nawet padlinę.

 

Rozmnażanie: Okres godowy przypada na czas od listopada do stycznia. Ciąża u samicy trwa od 16 do 20 tygodni. Rodzi się zwykle od 4 do 8 młodych. Młode osobniki – warchlaki posiadają charakterystyczne paskowane ubarwienie maskujące. Po 10 miesiącach przyjmują rozmiary dorosłego dzika. W naturze żyją do 40 lat. 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij