1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Wiosenna łąka
dla kogo?
Bąk
dla kogo?
Pitagoras
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Grzebiuszka ziemna

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Łukasz Ryłko, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Grzebiuszka ziemna (Pelobates fuscus)


Grzebiuszka ziemna (Pelobates fuscus)

 

Opis: Niewielki płaz o krępej budowie ciała i krótkim tułowiu oraz skróconych, umięśnionych kończynach tylnych. Samce osiągają długość 40-50 mm, a samice 45-60 mm. Cechą charakterystyczną jest wyraźna wyniosłość powierzchni głowy między dużymi, wyłupiastymi oczami. Skóra gładka i bardzo cienka. Posiada gruczoły, które podrażnione, wydzielają zapach podobny do czosnku. Ubarwienie wykazuje zmienność w odcieniach koloru żółtoszarego z wyraźnymi plamami koloru ciemnobrązowego. Brzuch barwy kremowej.

 

Występowanie: W Polsce na całym niżu, poza górami. Tereny z glebami piaszczystymi, piaszczysto-gliniastymi, czarnoziemami i glebami lessowymi. Poszukuje miejsc, gdzie łatwo może się zagrzebać. Na okres godowy koncentruje się w zbiornikach wody stojącej – jak stawy, rowy, zalane łąki i glinianki. Spotykana w stawach milickich.

 

Tryb życia: Poza okresem godowym żyje wyłącznie na lądzie. Charakteryzuje ją nocny tryb życia. Odżywia się głównie dżdżownicami, pająkami i owadami. Zimuje zagrzebana w wykopanej przez siebie norce w okresie od września do marca.

 

Rozmnażanie: Gody rozpoczynają się w marcu, gdy osobniki dorosłe rozpoczynają wędrówki do zbiorników wodnych. Cały proces przebiega pod wodą. Samica składa skrzek w postaci sznura długości 40–100 cm, zawierający w sumie od 1000 do 3000 jaj. Wylęgające się kijanki dorastają do 100-120 mm długości. Są największymi formami larwalnymi wśród płazów żyjących w Polsce. Przeobrażenie następuje w lipcu i trwa do jesieni. Młode osobniki mają długość około 25–35 mm. Żyją kilka lat.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij