1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Pod lupą
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Buk zwyczajny

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Jolanta Pawłowska, Jacek Pawłowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Buk zwyczajny (Fagus sylvatica)


Buk zwyczajny (Fagus sylvatica)

 

Systematyka:

rodzina: bukowate (Fagaceae)

Wysokość łodygi:

30 m

Kwiaty:

czas kwitnienia: IV – V

barwa kwiatów: czerwono-brunatna

zapylanie: wiatr

Owoc:

orzeszek (bukiew)

Liście:

ulistnienie: skrętoległe

kształt blaszki: jajowate lub eliptyczne

Siedlisko:

lasy liściaste, bory, parki

Sekrety rośliny:

młode liście są jedwabiście owłosione, z włoskami na brzegach, które potem zanikają, orzeszki zawierają dużo oleju i dlatego są przysmakiem wielu zwierząt, np. dzików i ptaków, a myszy i wiewiórki gromadzą je na zimę, liście utrzymują się na gałęziach zimą.

Zastosowanie:

drewno wykorzystuje się do produkcji mebli, schodów, podłóg i zabawek, młode liście są jadalne, nadaje się na żywopłoty i szpalery, bukiew jest bogata w tłuszcz i wytwarza się z niej olej leczniczy, zawiera również alkaloid, który w dużej ilości jest trujący.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  1. Rośliny

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij