1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Zalew - Moja Wola
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Podgrzybek brunatny

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Anna Zelenay , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Podgrzybek brunatny (Boletus badius)


PODGRZYBEK BRUNATNY (BOROWIK BRUNATNY)(Boletus badius)

Bardzo pospolity i „towarzyski” – często rośnie w dużych grupach (nawet do kilkudziesięciu osobników). To najczęściej zbierany i jeden z najlepiej znanych gatunków grzybów w Polsce. W Dolinie Baryczy występuje bardzo licznie. Z uwagi na przyjemny zapach i łagodny smak (cecha odróżniająca go od goryczaka) bardzo ceniony przez grzybiarzy, nawet tych początkujących.

Kapelusz: osiąga średnicę do 15 cm. Kolor kapelusza występuje niemal we wszystkich odcieniach brązu, a u młodych osobników bywa prawie czarny. Kształt kapelusza również zmienia się z wiekiem - od półkolistego w młodym wieku, aż do poduszkowatego u starych okazów. Powierzchnia kapelusza zwykle matowa i delikatnie omszona, w czasie deszczu lekko śluzowata.

Hymenofor w postaci rurek: w kolorze od żółtego do oliwkowo-żółtego; uszkodzony sinieje (cecha odróżniająca go od goryczaka).

Trzon: jasnożółty, z ciemniejszymi, podłużnymi włókienkami o kremowym miąższu; bez siateczki. Po przecięciu szybko barwi się na niebiesko (zabarwienie to znika pod wpływem powietrza).

Można pomylić go z: niejadalnym goryczakiem żółciowym, najłatwiej odróżnić można oba grzyby po kolorze rurek pod kapeluszem i smaku (goryczak jest bardzo gorzki).

Mikoryza: z sosną.

Występowanie: w lasach iglastych od czerwca do listopada (czasem nawet w grudniu), szczególnie pod sosnami oraz w lasach mieszanych.

Ciekawostka: chociaż uważany jest za jeden ze smaczniejszych grzybów kapeluszowych to na surowo może wykazywać właściwości trujące. Posiada wyjątkową łatwość kumulowania pierwiastków radioaktywnych i właśnie z tego powodu nie należy próbować go w stanie surowym.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij