BAZA EDUKACYJNA

Przedszkole

Klasy I-III

Klasy IV-VIII

Ponadpodstawowe

Dorośli

Eleonora Karolina ks. Wirtemberska

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Dariusz Kaliszczak, Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
Gmina: Twardogóra
Eleonora Karolina ks. Wirtemberska


Eleonora Karolina ks. Wirtemberska (Gmina Twardogóra)


Urodziła się 30 listopada 1656 r. w Horburgu; zmarła 13 kwietnia 1743 r. we Wrocławiu.


Życiorys


Księżniczka Wirtemberska, córka Jerzego II Wirtemberskiego i Anny de Coligny. 17 maja 1672 r. wyszła za Sylwiusza Wirtemberskiego, syna Sylwiusza Wirtemberskiego, księcia oleśnickiego i jego żony - Elżbiety Marii Podiebrad. Małżeństwo trwało 25 lat, było bezdzietne. W 1676 roku księżna kupiła za 34 500 talarów od Zygmunta Krockwitza  dobra Twardogórskie, gdzie zamieszkała na 36 lat  w wybudowanym wcześniej dla siebie barokowym pałacu (wg projektu Fryderyka Bernharda Wernera), którego budowniczym był Krzysztof Hackner. Twardogóra zawdzięcza księżnej m.in. wytyczenie Nowego Rynku (obecnie Plac Piastów) i wybudowanie tam nowego kościoła (1688-1690).


3 sierpnia 1702 r. księżna przeszła na katolicyzm. Po śmierci męża w 1697 r. była nękana uciążliwymi procesami o spadek po nim. Problemy finansowe oraz niewspółmierne do dochodów nakłady na rozwój Twardogóry, doprowadziły do zadłużenia i w efekcie licytacji jej dóbr w roku 1712, które przeszły w ręce jej szwagierki księżnej Zofii.


W księstwie oleśnickich Wirtembergów język niemiecki rozbrzmiewał obok polskiego, czeskiego, słowackiego i serbołużyckiego. I chociaż Polacy ulegali germanizacji - we wschodnich częściach księstwa podtrzymywali język i tradycje. W 1670 r. z inicjatywy synów Sylwiusza i Eleonory powstaje w Oleśnicy Dom Komediowy, pierwszy teatr w tym mieście i jeden z pierwszych teatrów śląskich. Książęta otaczali też opieką wdowy po nauczycielach i kaznodziejach. Ufundowano dla nich w Oleśnicy w 1683 r. tzw. Dom Wdów, istniejący do dzisiaj. Na koniec warto nadmienić, że obowiązek nauki szkolnej dla dzieci obojga płci obowiązywał w państwie z rozkazu książąt,  a nieobecni byli dodatkowo karami za absencję.


                                                       Oprac. Dariusz Kaliszczak


Bibliografia

Bobowski K., Ziemia oleśnicka pod panowaniem książąt piastowskich. Referat na sesję popularno-naukową z okazji 800-lat Oleśnicy. Historia Śląska, Wrocław 1970.

Zdjęcie: olesnica.nienaltowski.net

 

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
SŁOWA KLUCZOWE
PODKATEGORIE
Ludzie

OPINIE I KOMENTARZE  

» Zgłoś uwagi
CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij