1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Wiosenna łąka
dla kogo?
Herb Żmigrodu
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Pałac Maltzanów w Miliczu

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Żaneta Laskowicz Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Gmina: Milicz
Pałac Maltzanów w Miliczu


MILICZ  -  PAŁAC MALTZANÓW



   -  wybudowany w latach 1790/7-1798


   - według  projektu Karola G. Geisslera


   - pałac klasycystyczny                   



- powstał z inicjatywy hr. Joachima K. von Maltzana na przełomie XVIII i XIX w. i został otoczony ok. 50 h parkiem w stylu angielskim; to budowla dwukondygnacyjna, pokryta dachem wielospadowym, założona na planie wydłużonego prostokąta z bogatą dekoracją klasycystyczną, z wyodrębnioną częścią centralną (pod kopułą z latarnią znajduje się sala rycerska z jońskimi kolumnami); od strony ogrodowej znajduje się trójkątny tympanon wsparty na czterech kolumnach; w 1910 r. rozbudowano południowe skrzydło  z wmurowanymi kamiennymi elementami dawnego zamku z XV-XVIII w.; w małym dziedzińcu w zachodnim skrzydle pałacu umieszczono posąg z brązu młodego myśliwego; przed pałacem, od północnej strony, dziedziniec honorowy zdobi brama wjazdowa z neoklasycznym posągiem przedstawiającym nimfę Dafne po wyjściu z kąpieli, oraz secesyjna fontanna ozdobiona płaskorzeźbami z 1910 r., dalej dwa posągi koni umieszczone na cokołach oraz posąg odpoczywającego pięściarza - kopia antycznej rzeźby; do pałacu prowadziła Brama Pokoju, z której zachowała się rzeźba zwycięskiego lwa, upamiętniająca wizytę w 1813 r. cara Rosji Aleksandra I.


  • Kowalski I., Ranoszek W., Przez stawy i lasy Doliny Baryczy. Przewodnik turystyczny, wyd. Fundacja Zielona Dolina, 2013.
  • Ranoszek W., Milicz i okolice: przewodnik dla aktywnych, Milicz 2008.
  • Wrabec J., Katalog Zabytków Sztuki w Polsce - Milicz, Żmigród, Twardogóra i okolice, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 1997.

 

 

 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Zabytki

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij