1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Ssaczy quiz bóbr
dla kogo?
Wiosenna łąka
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej w Antoninie

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Żaneta Laskowicz Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Gmina: Przygodzice
Kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej w Antoninie (kaplica, mauzoleum Radziwiłłów)


ANTONIN - KOŚCIÓŁ pw. MATKI BOSKIEJ

OSTROBRAMSKIEJ (KAPLICA MAUZOLEUM RADZIWIŁŁÓW)   - kościół jako  mauzoleum wybudowano w latach 1835-1838

 

   - według  projektu Jana Henryka Haeberlina, późniejszego architekta Sanssouci w Poczdamie

 

   - kościół neoromański, dawniej kaplica grobowa


                  

- zabytkowy kościół pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej; budowę jako kaplicy grobowej książąt Radziwiłłów w Antoninie prowadzili synowie księcia Antoniego: Bogusław (1809-1873) i Wilhelm (1797-1870); w tym rodzinnym mauzoleum i obok niego spoczywają członkowie jednego z najstarszych i najpotężniejszych rodów arystokratycznych Europy i spokrewnionych z nimi innych rodów oraz zaprzyjaźniony z nim generał Peter Frank;  29 sierpnia 1838 r. roku odbył się pogrzeb siedmiu osób z rodziny książąt Radziwiłłów. 


- we wnętrzu kościoła znajdują się: przyozdobiony, wsparty na czterech marmurowych kolumnach, z trzema łukami z białego marmuru, bogato zdobiony dekoracją w stylu bizantyjskim portyk pochodzący prawdopodobnie z XII wieku, sprowadzony z Włoch;  witraż z MB Ostrobramską, który zapoczątkował jej kult w zachodniej Polsce; wizerunek MB Nieustającej Pomocy sprowadzony z Włoch, który zapoczątkował jej kult w całej Polsce; popiersie zmarłej w 1834 r. Elizy Radziwiłłówny, wykonane z gipsu; tablica upamiętniająca pochodzącego z Antonina majora Władysława Wawrzyniaka, powstańca wielkopolskiego zamordowanego w Katyniu.http://w-wielkopolskie.blog.onet.pl/2008/02/05/gmina-przygodzice/


http://pl.wikipedia.org

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Zabytki

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij