1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Gmina Cieszków
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Kościół Św. Andrzeja Boboli w Miliczu

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Żaneta Laskowicz Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Gmina: Milicz
Miejscowość: Milicz
Kościół Św. Andrzeja Boboli w Miliczu


MILICZ - KOŚCIÓŁ PW. ŚW. ANDRZEJA BOBOLI,

DAWNY KOŚCIÓŁ ŁASKI   - wybudowany w latach 1709 -1714  ufundowany przez ród Maltzanów  


   -  architektem i budowniczym był Gottfried Hoffman z Oleśnicy            


   - barokowy poewangelicki kościół
- pierwotnie kościół protestancki; jednonawowy, zbudowany na planie greckiego krzyża, wzorowany na Kościele Pokoju w Świdnicy; posiada wieżę, która w 1789 r. ze względu na ryzyko zawalenia została skrócona z 59 do 49 m; posiada 3 dzwony; budowla o drewnianej konstrukcji szkieletowej wypełniona tzw. murem pruskim; kryta wielospadowym dachem z lukarnami, wykonanym z blachy miedzianej; nad owalnymi oknami na parterze widnieją wydłużone i wykończone łukami okna; do kościoła prowadzi 7 wejść – z głównym od zachodu; nad nim wznosi się ganek kryty trójspadowym dachem wspartym na dwóch kolumnach z doryckimi głowicami; wewnątrz  organy z 1718 r.; surowe wnętrze rozdzielają trzy kondygnacje drewnianych empor, za wyjątkiem prezbiterium, w którym widnieją trzy okna z witrażami; żyrandol z brązu z 1719 r. oraz bogato zdobiona ambona wraz z barokową chrzcielnicą zostały w 1955 r. wywiezione do katedry poznańskiej; po II wojnie światowej kościół został przekazany kościołowi rzymskokatolickiemu.
Jaśniewski R., Przewodnik Milicz, Cieszków, Krośnice i okolice, wyd. Sudety, 1998.


Plicht J., Zabytki architektury Dolnego Śląska, Wrocław 1978.


Ranoszek E., Ranoszek W., Załęski J., Miasto i Gmina Milicz, Zeszyt 19, Wrocław 1994.


http://pl.wikipedia.org

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Zabytki

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij