1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Opinia rodzica jest ważna  
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Drewniany kościół Św. Barbary w Odolanowie

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Żaneta Laskowicz Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Gmina: Odolanów
Miejscowość: Odolanów
Drewniany kościół Św. Barbary w Odolanowie


ODOLANÓW  -  DREWNIANY

KOŚCIÓŁ ŚW. BARBARY


 

   - wybudowany w 1784 r. na miejscu rozebranego kościoła z lat 1621-1622; wielokrotnie przebudowywany, w 1928 r. dobudowano 30-metrową wieżę, na której zamontowano dzwon z XVIII w. odlany we Wrocławiu, w XX wieku otynkowany wewnątrz

 

   - posiada  późnobarokowe wnętrze, wyposażenie z XVII wieku i rokokowe- kościół cmentarny o dachu dwuspadowym pokrytym gontem, konstrukcji szkieletowej,  jednonawowy zakończony węższym prezbiterium,  z głównym późnobarokowym ołtarzem z 1793 r., w którym znajduje się cenny obraz św. Barbary namalowany na desce z 1618 roku (najstarszy zabytek odolanowski);  ze starszymi   ołtarzami bocznymi  z XVII- wiecznymi rzeźbami, z późnobarokową amboną, rokokową chrzcielnicą z 2 poł. XVIII w.; wnętrze  typu halowego przykryte pozornymi kolebkowymi sklepieniami, ozdobione barokową polichromią o zgeometryzowanych formach roślinnych i groteskowych; rzeźba św. Barbary i rzeźby świętych na elewacji zachodniej wykonał Paweł Bryliński; w przedsionku znajdują się dwa krucyfiksy o charakterze barokowo-ludowym z poł. XIX w.; wieża o konstrukcji słupowej  z  dwustopniową  baniastą podstawą, latarnią i zwieńczona pokrytym blachą cebulastym  hełmem.  

Plicht J., Zabytki architektury Dolnego Śląska, Wrocław 1978.


http://pl.wikipedia.org


http://w-wielkopolskie.blog.onet.pl/2008/02/04/gmina-odolanow/

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Zabytki

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij