9. Przystanek 8.

Historia rybołówstwa

Nieznaczny spadek rzeki Baryczy płynącej wieloma korytami W rozległej dolinie oraz liczne naturalne zagłębienia terenu stanowiły idealne warunki do rozwoju gospodarki rybackiej. Pierwsze wzmianki o budowie stawów pochodzą 2 XI w., jednak rozkwit zorganizowanej gospodarki stawowej przypada na XIII w. kiedy na Śląsk przybyli Cystersi. Wraz z krzewieniem nowej wiary wprowadzili pojęcie postu, a zatem niejedzenia mięsa. W średniowieczu ryba nie była uznawana jako danie mięsne, dzięki czemu sprowadzony przez zakonników na te tereny karp zyskał ogromą popularność. W tym czasie powstawały ogromne, nawet kilkusethektarowe stawy. Wiek XVI i początki XVII charakteryzuje najintensywniejszy rozwój gospodarki stawowej. W XIX wieku ulega ona jednak załamaniu, wskutek deficytu wody w zlewni rzeki Baryczy. Wzrasta też opłacalność produkcji roślinnej, wskutek czego część stawów zostaje zasypana pod uprawy. Na przełomie XIX i XX W. odkrycie Tomasza Dubisza zrewolucjonizowało hodowlę karpia - opracowany system przesadkowy skrócił cykl produkcyjny i W takiej postaci funkcjonuje do dziś. Nowa metoda hodowlana wymusiła podział wielkich stawów na mniejsze. Największe zmiany W krajobrazie nastąpiły po zakończeniu II Wojny Światowej. Krajobraz stawów był zdewastowany uszkodzone misy stawowe, groble, urządzenia wodne. Aby przywrócić równowagę w gospodarce rybnej pogłębiono wypłycone stawy, usunięto szuwary i turzycowiska, wyremontowano wiele kilometrów grobli i rowów z nadmiaru urobku utworzono wyspy. Prace te poprawiły bilans wodny w zlewni Baryczy, wyspy zaś stały się znakomitym miejscem dla ptasich kolonii rozrodczych.

Folwark Stawno wchodzi W skład powołanego W 2000 roku Państwowego Zakładu Budżetowego “Stawy Milickie” - obecnie spółki akcyjnej “Stawy Milickie”. Składa się ona z 5 zakładów rybackich: Stawno, Ruda Sułowska, Radziądz, Krośnice i Potasznia. Na obszarze przedsiębiorstwa prowadzone są 2 typy gospodarki, które zwykle są ze sobą trudne do pogodzenia: hodowla ryb i ochrona rezerwatową, szczególnie dotycząca bogatej ornitofauny.

Rezerwat “Stawy Milickie” utworzono w 1963r. w celu ochrony ze względów naukowych i dydaktycznych wielu szczególnie cennych i rzadkich gatunków ptaków oraz fragmentów środowisk wodnych i błotnych, stanowiących miejsca ich gniazdowania, żerowania i odpoczynku.