1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Opinia rodzica jest ważna  
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Błotniarka stawowa

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Błotniarka stawowa (Lymnaea stagnalis)


Błotniarka stawowa (Lymnaea stagnalis)

 

Opis: Pospolity gatunek największego ślimaka słodkowodnego w Polsce. Duża muszla składa się ze szpiczastej mocno skręconej części i wielkiej ostatniej skrętki. Długość do 65 mm przy 20-30 mm szerokości, kolory od beżowego do brązowego. Ciało ślimaka ubarwione jednolicie, od barwy żółtawej po szarą. 

 

Występowanie: Najczęściej spotykany w stawach i jeziorach, jak również w rzekach. Powszechny na całym niżu. Ze względu na wrażliwość względem chemizmu wód, uznawany za bioindykator. Powszechna w stawach, rowach i rzekach na terenie Doliny Baryczy.

 

Tryb życia: Ślimak oddycha powietrzem atmosferycznym, stąd, co jakiś czas się wynurza. Żywi się głównie materiałem roślinnym, jak również zwierzęcym, nawet kokonami jajowymi swojego gatunku. Żyje 4-5 lat. Stanowi ważną bazę pokarmową dla wielu zwierząt wodnych.

 

Rozmnażanie: Obojnak, zachodzi zapłodnienie krzyżowe. Dorosłe osobniki do rozrodu przystępują dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Kokony jajowe o kilkucentymetrowej długości są przyczepiane do roślin lub kamieni. Zawierają 36 – 200 jaj.  

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij