1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Wiosenna łąka
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Czerwończyk nieparek

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Czerwończyk nieparek (Lycaena dispar)


Czerwończyk nieparek (Lycaena dispar)


Opis: Chroniony gatunek motyla dziennego. Rozpiętość skrzydeł do 30- 40 mm. Samica jest większa od samca. Motyle drugiego pokolenia wyraźnie mniejsze niż pierwszego.  U obu płci ubarwienie spodu skrzydeł podobne. Wierzchnia strona barwy pomarańczowej z metalicznym połyskiem. U samca na skrzydle przednim ciemna plamka, na tylnym – czarne obrzeża ze stycznymi kropkami ułożonymi w rząd. Natomiast samica posiada więcej czarnych plamek i rządek ciemnych plamek równoległych do brzegu zewnętrznego skrzydła.

 

Występowanie: Motyl ten spotykany powszechnie na niżu, rzadko na pogórzach i w niższych partiach gór. Związany z siedliskami wilgotnymi – podmokłe łąki oraz torfowiska niskie. Obserwowany również w suchszych siedliskach ruderalnych. Znany od dawna ze stanowisk na terenie Doliny Baryczy.

 

Tryb życia: Motyl jest aktywny w ciągu dnia, lata przy słonecznej pogodzie. Odwiedza stosunkowo wiele różnych gatunków kwiatów, preferując głównie te o barwie fioletowej i żółtej, rzadziej białej.

 

Rozmnażanie: Gąsienice wylęgają się z zimujących jaj wczesną wiosną. Żerują do początku czerwca, kiedy to przepoczwarczają się na roślinie żywicielskiej, którą jest głównie szczaw lancetowaty, a sporadyczne inne gatunki szczawiu. Poczwarka jest koloru brunatnego. Wylęg dorosłych motyli następuje w drugiej dekadzie czerwca. W ciągu sezonu możliwe są dwa cykle. 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij