1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Pitagoras
dla kogo?
krajobraz
dla kogo?
Dolina Baryczy
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Zatoczek pospolity

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Zatoczek pospolity (Planorbis planrobis)


Zatoczek pospolity (Planorbis planrobis)

 

Opis: Pospolity gatunek ślimaka słodkowodnego o charakterystycznej muszli w kształcie płaskiego krążka ze skrętami nakładającymi się na siebie. Osiąga średnicę od 12 do 20 mm w przekroju od 5,5 do 6 mm. Powierzchnia muszli matowa, barwy od oliwkowo-brązowej do brunatnej. Ciało dorosłych ślimaków czarne, młodocianych czerwone.

 

Występowanie: Pospolity na obszarach nizinnych. Preferuje niewielkie stawy, jeziora, a nawet zalane łąki i bagna. Łatwy do zaobserwowania w strefie przybrzeżnej. Powszechny w Dolinie Baryczy.

 

Tryb życia: ślimak – z uwagi na dużą w stosunku do ciała muszlę – pełza z pewnym trudem, stąd nie zamieszkuje wód o silnym nurcie. Odżywia się butwiejącymi częściami roślin, glonami i bakteriami. Bez wody może żyć kilka miesięcy.

 

Rozmnażanie: Wiosną ślimaki składają nerkowatego kształtu kokony jajowe. Po kilkunastu dniach z osłonek wylęgają się młode osobniki, będące miniaturową formą dorosłego osobnika. 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij