1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Gmina Cieszków
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Ciernik

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Ciernik (Gasterosteus aculeatus)


Ciernik (Gasterosteus aculeatus)

 

Opis: mała ryba o ciele wrzecionowatym, silnie spłaszczona bocznie, z mocno przewężonym trzonem ogonowym. Wachlarzykowate płetwy piersiowe i ogonowa, na grzbiecie trzy ostre kolce odchylone do tylu, podobnie przekształcone płetwy brzuszne.  Osiąga 5–8 cm długości. Grzbiet szarozielony, niebieskozielony lub ciemnoszary, boki srebrzyste. Samce na czas godów posiadają czerwone przebarwienie na brzuchu.

 

Występowanie: wszystkie płytkie wody, zwłaszcza spokojne z dużą ilością roślinności. Tworzy formy słodko- i słonowodne. Widywany w stawach hodowlanych i rzekach na terenie Doliny Baryczy.

 

Tryb życia:  aktywny w dzień, często żeruje w nocy. Żyje w małych luźnych ławicach. Żywi się małymi organizmami wodnymi – np. larwami owadów.


Rozmnażanie: tarło przypada na okres od marca do lipca. Samiec buduje gniazdo, po czym wabi do niego samicę. Następnie broni złożonej ikry przed innymi osobnikami. Troskliwa opieka trwa aż do wyklucia się narybku i rozpoczęcia przez niego samodzielnego życia. 

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij