1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
motyl
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Karp

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Radosław Gil , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Karp (Cyprinus carpio)


Karp (Cyprinus carpio)

 

Opis: przedstawiciel karpiowatych. Dorasta do ponad metra długości, osiągając przy tym kilka kilogramów – czasem nawet do 30 kg. Mocny tułów o płaskiej stronie brzusznej, długa płetwa grzbietowa rozpoczynająca się w najwyższym punkcie ciała. Cztery wąsiki, po dwa na dolnej i górnej wardze. Grzbiet ciemny, zielonkawobrązowy lub szarozielony, boki jaśniejsze, ciemnooliwkowe ze złotym połyskiem, brzuch żółtawo- lub kremowo-biały. Płetwy nieparzyste szarawo-niebieskie, parzyste czerwonawe. Forma dzika zwana sazanem. Wyróżnia się karpia łuskowego, lustrzenia, linowego, gołego i typowo ozdobnego karpia koi. 

 

Występowanie: nie posiada naturalnych stanowisk. Hodowany głównie w stawach lub wypuszczany w formie narybku do: rzek, jezior, stawów i innych zbiorników wodnych. Preferuje ciepłe wodny o spokojnym nurcie, z miękkim dnem i bogatą roślinnością. Odżywia się różnorodnym pokarmem – od nasion, po elementy roślin, jak też małe wodne zwierzęta. Dzięki powszechnej wielowiekowej hodowli karpia w stawach milickich, powstał jedyny w swoim rodzaju, niezwykle cenny przyrodniczo obszar zwany dziś Parkiem Krajobrazowym „Dolina Baryczy”.

 

Tryb życia: w ciągu dnia trzyma się głębszych rejonów, aktywność wzrasta o zmierzchu i w nocy, kiedy wypływa na płycizny, by żerować. W lecie przy słonecznej pogodzie podpływa pod taflę wody, by się wygrzewać, co jakiś czas pobierając powietrze. Zimę spędza stagnując w głębinach akwenów wodnych.

 

Rozmnażanie: tarło tego gatunku przypada na okres od maja do lipca, gdy temperatura wody przekroczy 18-20 stopni Celsjusza. Dlatego w naszym klimacie rzadko do niego przystępuje. Samica składa 20 000-30 000 jaj. Po 3-5 dniach wykluwają się larwy. Narybek w warunkach hodowlanych rośnie szybko. Żyje do 40 lat.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij