1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Gęś
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Dudek

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Ilustracje: Jakub Józefczuk, Tekst: Aleksandra Wasińska , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Dudek (Upupa epops)


Dudek (Upupa epops)


Opis:  dziób długi, cienki, zagięty ku dołowi; na głowie czubek z piór; długi ogon, szerokie i zaokrąglone skrzydła. Upierzenie jasne, rdzawo-brązowe; na skrzydłach i ogonie czarno-białe pasy. Długość ciała 27 cm, rozpiętość skrzydeł 45-46 cm. W szacie młodocianej upierzenie mniej kontrastowe, pasy na skrzydłach i ogonie czarno-żółtawe, dziób krótszy i mniej zakrzywiony.


Występowanie: zamieszkuje miejskie parki lub aleje w pobliżu pastwisk, łąk, ugorów, zawierających pojedyncze, dziuplaste drzewa; czasem obrzeża dużych kompleksów drzew  liściastych lub mieszanych. Podekscytowany lub spłoszony stroszy czubek na głowie. W Dolinie Baryczy obserwowany podczas sezonu lęgowego, szczególnie na groblach z zachowanymi starymi alejami dębowymi.

 

Tryb życia: żywi się dużymi owadami, takimi jak pędraki, szarańczaki, chrząszcze; czasem poluje na małe jaszczurki. Lot szybki, falisty, nisko nad ziemią; rytmiczne uderzenia skrzydeł przypominają lot motyla; w poszukiwaniu pokarmu chodzi po ziemi. Gniazdo zakłada przeważnie w dziupli.


Rozmnażanie: sezon lęgowy od kwietnia do czerwca. Samica składa 5-8 jaj, które wysiaduje przez okres 16 dni; w tym czasie samiec przynosi jej pokarm. Oboje rodzice opiekują się pisklętami w gnieździe przez 28 dni i kilka dni poza nim. Młode w chwili zagrożenia strzykają w napastnika płynnymi odchodami i cuchnącą wydzieliną z gruczołu kuprowego.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Przyroda
  2. Zwierzęta

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij