1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Na olchowym szlaku
dla kogo?
Poczuj klimat
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Pałac w Pakosławsku

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Żaneta Laskowicz Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Gmina: Cieszków
Miejscowość: Pakosławsko
Pałac w Pakosławsku


PAKOSŁAWSKO  - PAŁAC   - pochodzi z drugiej połowy XIX w.   - Pakosławsko sięga swoją historią I połowy XIV w., pod koniec XVIII w. we wsi rządzili Puszerowie, po których pozostał zespół folwarczno-rezydencyjny składający się z pałacu położonego w dużym parku oraz obszernego folwarku, w poł. XIX w. wsią władali   Maltzanowie; obecny pałac w formie stylizowanej na palladiańską willę pochodzi z końca XIX w.; w początkach naszego stulecia  został wyposażony w metalową przeszkloną konstrukcję zimowego ogrodu „montowanego” w kolumnadę elewacji tylnej oraz podobną konstrukcję zadaszenia nad wejściem głównym od frontu, oba te elementy wykazują cechy stylistyki secesyjnej; budowla została wzniesiona w starszym, bo sięgającym czasów II połowy XIX w., założeniu zielonym rozciągającym się na północ od siedziby, tj. malowniczy starodrzew oraz ciekawe elementy kompozycyjne, jak  widokowa polana i oś wodna ze stawem na zakończeniu; w okresie powojennym w pałacu funkcjonowała kaplica, przedszkole, a później także mieszkania pracowników PGR-u.;Jaśniewski R., Przewodnik Milicz, Cieszków, Krośnice i okolice, wyd. Sudety, 1998.


Plicht J., Zabytki architektury Dolnego Śląska, Wrocław 1978.


Ranoszek E., Ranoszek W., Załęski J., Miasto i Gmina Milicz, Zeszyt 19, Wrocław 1994.

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Zabytki

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij