1% PODATKUO PROGRAMIEKONTAKTLOGOWANIE / REJESTRACJAPRZYSTĄP DO PROGRAMUDODAJ ZASÓB
     
Gęś
dla kogo?
Opinia rodzica jest ważna
 
BAZA EDUKACYJNA
PRZEDSZKOLE KLASY I-III KLASY IV-VI GIMNAZJUM PONADGIMNAZJALNE
 
MATERIAŁ EDUKACYJNY OŚRODKI POZASZKOLNE BAZA WIEDZY / WIE
 

Pałac Reichenbachów w Goszczu

Baza Wiedzy / WIE, Autor: Tekst: Żaneta Laskowicz Ilustracje: Bartosz Ostrowski , Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
 0/5
 
Gmina: Twardogóra
Miejscowość: Goszcz
Pałac Reichenbachów w Goszczu


GOSZCZ  - PAŁAC   - wybudowany w latach 1730-1740, odbudowany w latach 1749-1755  oraz w 1886-1888   


   - powstał wg projektu śląskiego architekta epoki baroku, Karla Martina Frantza


   - barokowo- rokokowa perła stawiana w jednym rzędzie z architektonicznymi znakomitościami Drezna i Poczdamu-  już w XII w. istniał zamek na miejscu dzisiejszych ruin pałacu; od 1727 r. własność rodziny von Reichenbach, która na miejscu dworu wybudowała pałac (spłonął w 1749 r.), barokowo - rokokowa rezydencja (obecnie ruiny) powstała w  latach 1749–1755; przebudowana w latach 1886–1888; zespół pałacowy zgrupowany jest wokół prostokątnego dziedzińca, którego oś główną stanowi pałac; prowadziły do niego trzy bramy wjazdowe; pałac od 1755 do 1947 r. olśniewał wystrojem i wyposażeniem,  nietknięty w czasie wojny, spłonął wskutek podpalenia przez szabrowników; w 1965 r. część budynków (oranżeria i pawilon) zrównano z ziemią na wniosek służb konserwatorskich; ocalała tylko rzeźba przedstawiająca Herkulesa zamachującego się maczugą, zdobiąca niegdyś oranżerię, obecnie stojąca przy ścieżce spacerowo – rekreacyjnej w Twardogórze; w dawnych oficynach pałacowych i domach gościnnych obecnie znajdują się prywatne mieszkania; obok pałacu znajduje się zdewastowany kościół dworski wzniesiony w latach 1743- 1794 wg projektu Boumanna, przebudowany w XIX w. i opuszczony po 1945 r. Aktualnie trwają prace mające na celu przywrócenie dawnej świetności budynkom folwarcznym w zespole pałacowym. 
 

„Zabytki architektury Dolnego Śląska” J. Plicht Wrocław 1978r.


http://pl.wikipedia.org

SŁOWA KLUCZOWE
MATERIAŁY MULTIMEDIALNE
PODKATEGORIE
Zabytki

OPINIE I KOMENTARZE  

Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki. Zadania realizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniają inwestycję w zrównoważone rybołówstwo w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

CMS, internetART
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję
zamknij