ZAJĘCIA Z OFERTY OŚRODKÓW POZASZKOLNYCH
NAJLEPIEJ OCENIANE ZAJĘCIA
Miejsce realizacji zajęć: w sali, w terenie
WARSZTATY KISZENIA dla dzieci i dorosłych (kapusta, ogórki, buraczki, czosnek, marchew). Przygotowanie i degustacja surówek z kiszonych warzyw z gospodarstwa.
Omawiane tematy: Dolina Baryczy - moja mała ojczyzna, wpływ człowieka na środowisko, wykorzystanie zasobów naturalnych, dbanie o glebę, rola dżdżownic, segregacja odpadów, produkcja kompostu, pożyteczne chwasty (też jadalne), zdrowe odżywianie i mądre decyzje zakupowe, idea slow food, fair trade, krótki łańcuch dostaw, bezpośrednio od rolnika, w warzywniaku a nie w markecie, warzywa kiszone a budowanie odporności. Dostępne dla osób niepełnosprawnych.
sezonowe: styczeń-grudzień,
Miejsce realizacji zajęć: w sali, w terenie
Podczas zajęć uczestnicy biorą udział w produkcji sera twarogowego, robią masło, doją sztuczna krowę. Uczestnicy zapoznają się z inwentarzem - krowy, konie, osły, owce. Poznają stare i nowe maszyny rolnicze oraz stare narzędzia gospodarstwa domowego i zasady ich działania. Uczestnicy biorą udział w grze terenowej. Zajęcia kończą się ogniskiem i degustacją produktów mlecznych- własnoręcznie wytworzonego serka wiejskiego , Zajęcia bazują na aktywnym gospodarstwie rolnym. W czasie zajęć zwracamy uwagę na segregację odpadów. Oferta dostępna dla osób niepełnosprawnych.
dostępność: stałe
Miejsce realizacji zajęć: w terenie
Oryginalna grę terenowa na podstawie autorskich baśni Włodzimierza Ranoszka z książki „Bajkowa Dolina Baryczy”. Podczas gry spotkać można postacie Skrzata, Wiedźmy Bary, Króla Olch, Myszylicza, Młynarza, Księżnej, Zielarki i Jasia Walończyka, odgrywane przez ucharakteryzowanych aktorów w bajkowych strojach, ich liczba zależy od liczby uczestników gry, którzy są podzieleni na drużyny. W każdej drużynie powinna być osoba pełnoletnia. Gra jest dostępna również w opcji dla jednej rodziny (1 – 2 animatorów) lub dwóch rywalizujących rodzin (2 – 3 animatorów). Gra łączy elementy zabawy oraz edukacji ekologicznej i regionalnej. Oferta dotyczy problematyki przeciwdziałania skutkom zmian klimatu w zakresie świadome zakupy – krótki łańcuch dostaw. Oferta jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.
dostępność: stałe
Miejsce realizacji zajęć: w sali
Zajęcia ceramiczne, w trakcie których uczestnicy wykonają glinianą figurkę bociana - symbolu Gminy Przygodzice.
Wprowadzeniem do zajęć będzie krótki film o życiu bocianów, prezentujący podstawowe informacje o tych ptakach w przystępnej i ciekawej formie. W miesiącach wiosennych i letnich, zajęcia zostaną uzupełnione odbywającą się na żywo transmisją z bocianiego gniazda w Przygodzicach.
Do dyspozycji uczestników przygotowane są gotowe prace w celu inspiracji. Są to formy zróżnicowane pod kątem skomplikowania, tak by odpowiadać na potrzeby różnych grup wiekowych i możliwości manualnych.
Owocem zajęć jest statuetka bociana, która w ciągu kilku tygodni zostanie wypalona i wysłana do uczestników zajęć. To niezwykła pamiątka ciekawie i kreatywnie spędzonego czasu.
dostępność: stałe
Miejsce realizacji zajęć: w sali, w terenie
Podczas naszych zajęć szczególny nacisk kładziemy na aspekty klimatyczne:
rolę konsumenta w zmianach klimatycznych oraz sposoby dbania o środowisko naturalne (segregacja odpadów, odnawialne źródła energii, zero waste). Ten warsztat szczególnie polecamy na Dzień Mamy. Uczestnicy wykonają kilka wyjątkowych
zawieszek zapachowych, wykonanych z wosku sojowego i prawdziwych kwiatów oraz przypraw.
Takie ozdoby będą estetyczne, trwałe oraz intensywnie pachnące lecz nie drażnią zmysłów.
Naturalny i przyjemny aromat, jaki
uwalniać będzie się z naszych małych dzieł
sztuki pozytywnie wpłynie na nasz nastrój.
dostępność: stałe
Miejsce realizacji zajęć: w sali
Każdy z nas pamięta zapach pierników unoszący się w kuchni… Ten aromat to sygnał, że dużymi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W naszym cudownym Folwarku położonym na skraju lasu uczestnicy będą mogli wykazać się swoją niezwykłą kreatywnością i talentem, dekorując nie tylko domowe pierniki ale też wspólnie przygotujemy świątecznego grzańca. Na uczestników czekać będzie świąteczny posiłek:
- kapusta z grochem
- pierogi
- barszczyk
oraz kawa/herbata z świątecznym ciastem.
Zajęcia odbywają się w pomieszczeniach przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Wskazanie do grantów: przyrodniczy, kulturalny.
sezonowe: styczeń-grudzień,
|